Глосарій основних термінів

Вибір високоцитованих документів

Оскільки рівень цитування документів залежить від наукової сфери, та від того, що старіші документи зазвичай мають більше цитувань, процедура вибору високоцитованих документів враховує ці фактори. Перший крок полягає у підрахунку кількості документів, процитованих на різних рівнях цитування, та у створенні розмежувань для кожної наукової сфери й кожного року. Ці розмежування для кожної наукової сфери та для кожного року використовуються для визначення меж відбору певної частини документів.

Високоцитовані документи (Essential Science Indicators)

Зазвичай цитування документу досягає найвищої точки на другий, третій, або четвертий рік після публікації, однак деякі документи продовжують цитуватися протягом багатьох років. Визнання деяких документів відбувається набагато пізніше за їхню публікацію. Цитованість документу залежить від типу документу, наукової сфери та теми. Наприклад, документи стосовно відкриттів можуть почати цитуватися часто й багато, але після цього рівень цитування знижується, у міру появи інших статей на аналогічну тему. Цитування документів, в яких описуються методи та техніки, збільшується поступово протягом кількох років, поки методи поширюються у сфері свого вжитку та виправдовують своє покликання.

Включені журнали

Кількість цитувань визначається на основі добірок журналів у 22 наукових сферах. Наукові сфери визначаються по унікальному групуванню журналів, при цьому кожен журнал стосується виключно однієї наукової сфери. До міждисциплінарних наук можна віднести такі журнали, як "Наука і природа", що лежать у класифікації на рівні статей, що буде розташовано до відповідних наукових сфер. Це варто мати на увазі під час аналізу задля забезпечення даними окремих науковців, організацій, країн, територій, з метою ранжування.

Критерії успіху

Рівні цитування, характерні для певної наукової сфери та року, вживаються до всіх документів в журналі та покликані для відбору високоцитованих документів. Поріг цитування визначається на основі розподілу цитування з допомогою вибору заданої частини документів для кожного року та наукової сфери. Поріг визначається змістом у стовбчику "Всі роки" в табличці основних процентілів.

Період часу, потрібний для визначення кількості цитувань

Часовий період для розрахунку складає 10 років, плюс враховується поточний рік (ці дані оновлюються кожні два-чотири місяці). Це означає, що будь-які документи за період 10+ років можуть бути процитовані в будь-яких елементах за цей же період часу. Враховується цитування з усіх джерел, починаючи з року публікації й до поточного часу. Роки без даних (фактичні роки, коли елементи були введені до бази даних - не  завжди відповідають року публікації) використовуються для визначення часових меж.

Типи врахованих елементів

Всі матеріали поділяються на звичайні наукові статті, оглядові статті, матеріали конференцій, та матеріали досліджень. Листи до редакції, повідомлення щодо виправлень та анотації не враховуються. Проводиться облік лише проіндексованих у Thomson Reuters статей, журналів, та інших матеріалів.

ФЕЙКОВІ ЖУРНАЛИ

Шановні дослідники,

Оприлюднення та поширення  результатів Вашого дослідження - важливий етап, адже опублікувати ці результати Ви можете лише один раз. Важливо обрати той журнал, який максимально сприятиме Вашій цілі поширення результатів, пошуку наукової колаборації для наступних проектів чи грантів, зростанню Вашого наукового авторитету.

Важливо обрати таку конференцію, яка має ці ж цілі.

На жаль, нині з огляду на посилену увагу до наукометричних показників з боку університетів, грантодавців, Міністерства зростає  число фейкових (чи "хижацьких") журналів, конференцій, пропозицій стажувань тощо.

Як розпізнати такі?

По-перше, звертайтесь за консультацією до нашого Центру та (або) до наукової бібліотеки. Ми перевіримо!

По-друге, на замітку поради :

Фейкові журнали: деякі ознаки

•    Журнал одночасно публікує статті з РІЗНИХ наукових тематик, не пов'язаних ані тематично, ані методологічно між собою
  •    Назва журналу занадто загальна (World Journal of Science)
  •    Відсутня інформація про політики журналу (в т.ч. політику щодо рецензування)
  •    На сайті журналу не вказано поштову адресу редакції (або вона хибна, перевірте по геолокації!),  афіляцію до наукової установи (університету, наукового інституту чи товариства, що його видає, електронна адреса в контактах головного редактора чи членів редколегії з розповсюджених поштових серверів (gmail.com etc.), не вказано афіляцію членів редколегії
  •    Назва журналу не відображає тематику статей, що в ньому розміщені (наприклад, European (Mediterranean , World ) Journal of Social Sciences   публікує  статті з математики та фізики
  •    Назва журналу  не відповідає географії (наприклад,  журнал European Journal of Scientific Research з редакцією в Пакистані та статтями переважно авторів з Китаю).
  •    В опублікованих матеріалах не вказані афіляція та контактні дані авторів, відсутні у відкритому доступі анотації, ключові слова тощо
  •    На сайті журналу чи в його друкованій версії вказано хибну інформацію про те, що журнал індексується в базах Web of Science  та (чи) Scopus. Це легко перевірити!
  •    Вказані переліки інших ознак начебто наукометричних баз: ISSN, Google Scholar, ULRICH та ін., що такими не є
  •    Навпаки : журнал не має ISSN, що є обов'язковим
  •    Журнал просить надсилати статті одночасно з рецензіями на них
  •    Заявлений термін публікації не перевищує 2-3 тижнів (провести якісне рецензування неможливо в ці терміни)