Чи є майбутнє в наукових журналів? Зміни, виклики й тенденції в академічному видавництві
- Деталі
- Створено: Середа, 11 грудня 2024, 09:31
- Перегляди: 83
Нова стаття співробітниць Центру щойно опублікована в журналі "Відкрита наука та інновації".
Перевірена століттями журнальна модель наукової комунікації, «золотим стандартом» якої є контроль за якістю через експертне рецензування, у нинішній час зазнає динамічної трансформації, спричиненої технологічним прогресом і викликами відкритої науки та відкритих досліджень, розвитком цифрового середовища та науково-орієнтованих пошукових систем (Google Scholar, Semantic Scholar, Dimensions, BASE, Open Alexa та ін.), застосуванням інструментів штучного інтелекту, зростання культури препринтів і «збагачених» даними публікацій, швидких і (або) мікропублікацій, відкритого і постпублікаційного рецензування, розвитку інноваційних платформ спільної дослідницької роботи, переходу від журнально- до статейно-орієнтованої моделі пошуку інформації, врахування альтернативних метрик (на додаток до цитування) для вимірювання впливу досліджень.
Чи збережуться наукові журнали в майбутньому?
-
"Хоч би скільки ми говорили про глобальну науку, ми бачимо глобалізацію західних наукових систем і очікувань, до яких решта світу має пристосуватися — інакше її вважатимуть невдалою. Web of Science і Scopus не відображають усю динаміку глобального наукового ландшафту".
-
"За даними Clarivate’s Web of Science (WoS), автори, афільовані з науковими інституціями Китаю, у 2019 р. опублікували до 20 % всіх статей, що індексуються в цій базі. Однак понад 50 % таких статей в було відкликано пізніше через брак рецензування або фейкові рецензії"
-
"Необачно перенесений на всі заклади вищої освіти гумбольдтівський ідеал університету («дослідницька роль університетів») не зробив всі університети автоматично дослідницькими"
-
"Комітет з етики публікацій (COPE) оприлюднив у 2023 р. заяву щодо інструментів ШІ в дослідницьких публікаціях, наголошуючи, що такі інструменти не можуть відповідати вимогам авторства, оскільки вони не можуть нести відповідальність за подану роботу"
Про ці та інші інсайти в світі наукових комунікацій читайте в статті.