Copyright 2024 - Custom text here

Про APC waiver policy

Плата за опублікування статті (англ. Article processing charge, APC) — плата, яку іноді стягують наукові журнали з авторів. Найчастіше це стосується журналів Відкритого Доступу (Open Access, OA). Ця плата може бути сплачена автором, установою автора або спонсором його дослідження. Вартість може варіюватися залежно від видавництва, і у випадках великих міжнародних наукових видавництв, є доволі високою.

Однак, деякі видавці відмовляються від сплати автором APC або надають суттєві знижки в разі об'єктивних фінансових труднощів або географічного розташування автора. Це так звана практика відмови від стягування плати за публікацію. На вебсайтах видавництв та журналів цю інформацію можна знайти в розділі APC waiver policy.

Бувши не широко поширеною практикою, APC waiver policy було введено деякими видавництвами з метою зробити публікацію наукових статей Відкритого Доступу інклюзивною для всіх і таким чином підтримати науковців із країн із низьким або середнім рівнем доходу. Саме тому практика відмови від стягування плати за публікацію дозволяє авторам із цих країн публікувати свої роботи в журналах Відкритого Доступу безоплатно, або зі суттєвою знижкою.

Щоб дозволити авторам швидко знайти інформацію про те, які саме видавці та журнали підтримують практику APC waiver policy, міжнародна платформа науково-технічної, природничої, медичної та суспільно-політичної літератури Research4Life створила спеціальну сторінку. На ній зібрано посилання на видавців, що практикують APC waiver policy та на відповідні інструкції на їхніх вебсайтах. Сторінка оновлюється 1 раз на рік.

Так, сьогодні в цей перелік входить 37 міжнародних наукових видавництв, що надають можливість безоплатної публікації (або 50% знижки):
- Авторам, які проживають у країнах, класифікованих Світовим банком як «з низьким» рівнем доходу, мають право на безоплатну публікацію;
- Авторам із країни групи A за класифікацією Research4Life, мають право на безоплатну публікацію (Україна станом на 2023 рік входить в цю групу);
- Авторам, які живуть у країнах, класифікованих Світовим банком як з рівнем доходу «нижче середнього», мають право на 50% знижку.

Про рівень доходу країни деякі видавництва інформують просто на своїх вебсайтах (наприклад, Emerald).

Також статус країни можна перевірити на WorldBank або WorldData.

Детальніше про правила APC waiver policy можна дізнатись на вебсайті кожного видавництва, через те, що ці правила можуть відрізнятись. Про можливість надання автору знижку чи права на безоплатну публікацію, згідно з APC waiver policy, журнал зазвичай повідомляє автору при подачі рукопису.

Дивитись перелік видавництв, що практикують APC waiver policy

Дізнатись детальніше про APC waiver policy

ПОШУК

f t g m