Copyright 2024 - Custom text here

Аналіз цитування та аналіз ефективності наукової діяльності

Є багато ресурсів та інструментів, які допомагають проводити аналіз впливу досліджень. Вони відрізняються за рівнем охоплення, функціональних можливостей та використовуваних аналітичних методів, за типом доступу (платні, безкоштовні, та доступні через різні програми за передплатою). Таким чином, вони взаємодоповнюють один одного, і користувачі можуть обирати ті, які найкраще відповідають їхнім потребам. В цій статті ми наводимо свій огляд деяких відомих інструментів та сервісів.

 • Web of Science та Scopus

І Web of Science, і Scopus - це сервіси з індексації наукових праць, що базуються в Інтернеті.

Web of Science

Спершу з’явився Web of Science, який розроблявся американським Інститутом наукової інформації (Institute for Scientific Information або ISI), зараз його підтримує компанія Clarivate Analytics. Він отриманий зі збірника індексів цитування, створеного Юджином Гарфілдом, "батьком індексів цитування академічної літератури".

Юджин Гарфілд (16 вересня 1925 — 26 лютого 2017) — американський вчений-лінгвіст, засновник Інституту наукової інформації (США). Один із засновників бібліометрії і наукометрії.

 Сьогодні Web of Science містить 73 мільйони записів й охоплює публікації та цитати починаючи з 1900 року з понад 20 000 журналів. Центральною частиною платформи є наукометрична, реферативна, міжнародна база даних Web of Science Core Collection WoS(CC) (до 2014 мало назву Web of Science) , яка включає в себе понад 18000 провідних журналів, розміщені у трьох ключових індексах наукової літератури:

 • SCIE (Science Citation Index Expanded) архів з 1900 року,
 • SSCI (Social Science Citation Index ) архів з 1900
 • AHCI(Art and Humanities Citation Index) архів з 1975.

Деякі видання одночасно представлені у кількох індексах.

У 2015 році WoS(CC) розширена новою мультидисциплінарною колекцією

 • ESCI (Emerging Source Citation Index) - це індекс видань, що з'являються. Архів ESCI для видань що технычно можуть це забезпечити поглиблено до 2005 року. 

Також у WoS(CC) входять:

 • Conference Preceding Citation Index матеріали вибраних конференцій (окремо природничих та соціо-гуманітарних наук),
 • Book Citation Index індекс цитувань наукових книжок (також окремо з природничих та соціо-гуманітарних наук)
 • Index Chemicus та
 • Current Chemical Reaction (хімічні індекси).

Бібліометричні індикатори показані праворуч, виділені червоним кольором.

JCR (Journal Citation Reports) — бібліометричний довідник статистичних даних, які відображають продуктивність і ступінь використання наукових журналів. JCR подає різноманітну статистику цитування наукових журналів, зокрема, широкий спектр показників використання журналів у роботі дослідників різних країн. Розділи довідника включають наукові журнали, ранжовані в алфавітному порядку назв, за кількістю посилань, числом опублікованих робіт у журналі, показниками цитування тощо, і зокрема за показниками імпакт-фактору.

Коефіцієнт впливоовостіімпакт-фактор — це коефіцієнт співвідношення цитування наукових журналів. Часто використовується як оцінка важливості журналу в певній галузі. Розроблений у 1975 році для Journal Citation Reports, є зареєстрованою торговою маркою компанії «Інститут наукової інформації», яка є власністю компанії «Clarivate Analytics».

Обчислення імпакт-фактору відбувається лише за базою даних «Journal Citation Reports» (Web of Science), інші наукометричні коефіцієнти, які розраховуються за різними базами, наприклад, Google Scholar чи Scopus, будуть мати інші значення.

Scopus

Scopus, продукт великого комерційного видавництва Elsevier (Нідерланди), містить 70 мільйонів записів, з даними публікацій від 1996 року та цитатами з 1970 року з понад 22 000 журналів. Наукові ресурси, опубліковані після 1996 р., індексуються у базі даних Scopus разом зі списками пристатейної бібліографії. Цитованість у базі даних підраховується шляхом автоматизованого аналізу змісту цих списків. Таким чином, у Scopus підраховується кількість посилань на всі проіндексовані ресурси, але лише у ресурсах, опублікованих після 1996 р.

На відміну від бази даних Web of Science, у Scopus не використовується поняття імпакт-факторів, натомість застосовується показник CiteScore.

CiteScore розраховується за тією ж формулою, що й імпакт-фактор Web of Science, з декількома відмінностями:

1) CiteScore використовує 3-річне вікно цитувань, тоді як класичний імпакт-фактор використовує 2-річне вікно цитувань. 

2) При розрахунку CiteScore окрім журнальних статей, у Scopus враховуються інші типи публікацій: матеріали конференцій, листи, редакційні колонки, примітки й інші документи.

Журнальний показник CiteScore для поточного року оновлюється щомісяця (CiteScore Tracker). Бібліометричні індикатори показані праворуч, виділені червоним кольором.


 • InCites і SciVal

InCites від Clarivate Analytics та SciVal від Elsevier пропонують розширені набори показників та аналітичних звітів. Вони особливо корисні для аналізу публікаційного портфеля науковця та порівняльного аналізу організацій та дослідницьких програм. InCites побудований на колекціях Web of Sciences, тоді як SciVal побудований на даних Scopus. Обидва інструменти діють на платній основі.


 • Dimensions

Dimensions, продукт компанії Digital Science (Велика Британія) - це динамічна платформа пов’язаних даних досліджень. На цій платформі користувачі можуть досліджувати зв’язки між публікаціями, грантами, клінічними випробуваннями, патентами та законодавчими документами. Базовий доступ до бази даних пропонує повнотекстовий пошук публікацій та деяких показників, доступний для особистого некомерційного використання.

Dimensions Plus - розширений рівень доступу —  це платний сервіс, який охоплює додатковий вміст і пропонує додаткові аналітичні інструменти. Не дивлячись на те, що сервіс є платним, Dimensions Plus доступний безкоштовно для всіх організацій-членів Research4Life (наприклад, в Україні - для Національного університету "Києво-Могилянська академія").

Базові метрики Dimensions використовують Altmetrics (Альтернативні метрики) та власні показники (в тому числі кількість цитувань,  Field Citation Ratio (FCR) -  вказує на відносну ефективність цитування публікації в порівнянні зі статтями аналогічного періоду в її тематичній області, Relative Citation Ratio (RCR) - вказує на відносну ефективність цитування публікації, порівнюючи її коефіцієнт цитування з коефіцієнтом цитування інших публікацій в даній області дослідження, та інші показники). Бібліометричні індикатори показані праворуч, виділені червоним кольором.

 


 

 • Google Scholar Citations

Як частина пошукової системи Google Академія, Google Scholar Citations є безкоштовним інструментом, доступним для всіх. Він дозволяє авторам відстежувати цитати до своїх статей, з’ясовувати, хто цитує їхні публікації, переглядати графіки цитат за часом та обчислювати декілька показників цитування.

Будь-хто може створити профіль у Google для пошуку цитат у Google Scholar, опублікованих дослідником чи дослідницькою організацією. Після налаштування профілю бібліометричні показники, такі як кількість статей та h-індекс, будуть представлені та оновлювані автоматично, як тільки нові цитати додаються до Google Scholar. Щоб побачити власні цитати у Google Академії, відвідайте https://scholar.google.com/, увійдіть та натисніть "Мої цитати". На малюнку показаний профіль автора. Бібліометричні індикатори показані праворуч, виділені червоним кольором.

 

 

ПОШУК

f t g m